امروز: چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | برابر با: الأربعاء 11 محرم 1446 | 2024-07-17
کد خبر: 68997 |
تاریخ انتشار : ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷ |
ارسال به دوستان
پ

بانکداری نوین – بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته سوم بهمن ماه با افزایش تراز اندک شاخص کل و ریزش شاخص هم‌وزن مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد در کانال ۳ همتی قرار داشت و بار دیگر شاهد ورود جریان پول حقیقی به صندوق‌های درآمدثابت بودیم.

 
به گزارش پایگاه خبری بانکداری نوین ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افت تراز شاخص کل هم‌وزن و افزایش تراز شاخص کل بود. شاخص‌های سهامی نیمه اول معاملات سهام روز چهارشنبه را با افزایش تراز به سر بردند اما در نیمه دوم معاملات نقشه بازار سهام رفته رفته قرمز شد و شاخص‌های سهامی دچار افت تراز شدند. در نیم ساعت انتهایی معاملات سهام، با وجود افت تراز شاخص‌ها تا سطح پایین‌تر از تراز ابتدای روز، برخی از نماد‌های شاخص‌ساز حمایت شدند و شاخص کل اندکی رشد یافت تا بالاتر از تراز ابتدای معاملات بسته شود.

 

 

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد معکوس نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس را به ثبت رساندند و در واقع عملکرد روز سه‌شنبه را تکرار کردند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران ۵ صدم درصد بود و افت تراز بیشتر شاخص هم‌وزن را نشان می‌داد؛ درحالی که این معیار برای فرابورس ایران با ۲۰ صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با ۸ صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص هم‌وزن فرابورس با ۱۴ صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

 

در بین شاخص صنایع نیز صنعت مواد و محصولات دارویی با ۲۲.۸ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت انبوه‌سازی با ۱۰.۲ میلیارد تومان و صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با ۸.۶ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت محصولات شیمیایی با ۶۷.۳ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ۶۶.۹ میلیارد تومان و صنعت فلزات اساسی با ۵۵.۴ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد ورود ۸۴ میلیارد تومانی پول حقیقی به سهام و فرار ۷۸۶ میلیارد تومانی سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته دوم بهمن تراز ۴ همتی را تجربه کرده بود؛ در روز ابتدایی هفته قبل اندکی کاهش داشت ولی تا روز دوشنبه در سطح ۴ همتی باقی ماند. روز سه‌شنبه و چهارشنبه  هفته گذشته سطح ارزش معاملات خرد سهام تا ۳ همت افت داشت و با تراز ۳ همتی به استقبال تعطیلات رفت. در هفته قبل متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با ۱۵.۳ درصد کاهش به نسبت هفته دوم بهمن تا سطح ۴ هزار و ۳۰ میلیارد تومانی پایین آمد.

021118

 

 

 

در هفته آخر دی ماه بورس تهران با خروج جریان پول حقیقی مواجه بود که از شدت بیشتری به نسبت هفته‌های قبل از آن برخوردار بود و شاهد خروج ۸۴۸ میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. در اولین هفته بهمن شدت خروج جریان پول حقیقی به سطح ۳ هزار و ۹۴ میلیارد تومان رسید. در هفته دوم بهمن نیز بازار سهام با خروج هزار و ۱۱۶ میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود که این روند با کاهش ۵۷ درصدی، برای هفته قبل عدد ۴۷۸ میلیارد تومانی را به ثبت رساند.

تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته دوم بهمن ماه ۲ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۳۰۳ واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح ۲ میلیون و ۹۸ هزار و ۸۶ واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی ۴۴ صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز که در هفته اول بهمن ماه ریزش بیشتری نسبت به شاخص کل داشت؛ در هفته گذشته عملکردی مشابه هفته دوم بهمن ماه داشت و ۸۱ صدم درصد افزایش تراز یافت.

 

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام کاهش ۱۵ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۱۴ درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به ۳۲۶ میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا ۳۱۲ میلیارد تومان افزایش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۲.۴ میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا ۲۱ میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و از ۲۵.۷ میلیون تومان روز سه‌شنبه به ۲۱.۵ میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس شنبه

افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی در خاورمیانه یکی از اصلی‌ترین عامل‌های از دست رفتن سطح حمایتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی و ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل و افت ارزش معاملات در هفته‌های اخیر بود. رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار کاهش ظرفیت تولیدات پتروشیمی‌ها با محدودیت‌های گاز خوراک و افزایش نرخ ارز و طلا در بازار آزاد را می‌توان اصلی‌ترین سیگنال‌های منفی هفته پیش‌رو برآورد کرد که دست‌اندازی قدرتمند برای شاخص‌های سهامی بشمار می‌رود. بورس تهران هفته چهارم بهمن ماه را با سطح مقاومتی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی ۷۵۰ هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته گذشته شاهد چرخش روند بازار به سمت رکود معاملاتی بود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۳ تا ۵ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام احتمالاً کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۲ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۳ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

 
 
 

 
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطپایگاه خبری بانکداری نوین در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید