امروز: یکشنبه, ۶ اسفند ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | برابر با: الأحد 16 شعبان 1445 | 2024-02-25
کد خبر: 68205 |
تاریخ انتشار : ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۰ |
ارسال به دوستان
پ

بانکداری نوین – بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته اول دی ماه با افزایش تراز شاخص کل تا سطح ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار واحدی مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد به کانال ۵ همتی بازگشت و افزایش تراز شاخص کل بار دیگر شاهد ورود جریان پول حقیقی از بازار سهام هستیم.

 

 

 به گزارش پایگاه خبری بانکداری نوین  ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد رشد تراز شاخص کل هم‌وزن و افزایش تراز شاخص کل بود. رشد تراز شاخص‌ کل و هم‌وزن بورس تهران در معاملات روز چهار‌شنبه نزدیک به هم بود. تغییرات مثبت شاخص‌های سهامی در معاملات هفته گذشته نشان می‌دهد که بازار سهام با ورود جریان پول حقیقی آمادگی دستیابی به سطح حمایتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی را پیدا کرده است و حتی احتمال تشدید صف‌های خرید سهام نیز وجود دارد. شرایط پیش‌ رو معاملات سهام با مرز حساس ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شاخص کل مواجه است و روند آتی شاخص کل می‌تواند شرایط میان مدت بازار سهام را تغییر دهد.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس را به ثبت رساندند. شاخص‌های فرابورسی، روز چهارشنبه در حالی تماماً سبز پوش بودند که در بین شاخص‌های بورسی نیز تمام شاخص‌ها رشد تراز داشتند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران ۷ صدم درصد بود و رشد تراز بیشتر شاخص کل را نشان می‌داد؛ درحالی که این معیار برای فرابورس ایران با ۴۳ صدم درصد بیانگر عملکرد بهتر شاخص کل هم‌وزن بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با ۱۳ صدم درصد رشد به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با ۶۰ صدم درصد رشد تراز تعلق گرفت.

 

در بین شاخص صنایع نیز صنعت بیمه و صندوق‌های بازنشستگی با ۱۷.۳ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۱.۳ میلیارد تومان و صنعت حمل و نقل به آن با ۱۱ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت منسوجات با ۵۹.۲ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت استخراج کانه‌های فلزی با ۳۶.۱ میلیارد تومان و صنعت سایر محصولات کانی غیر فلزی با ۲۵.۱ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته قبل شاهد خروج پول حقیقی از سهام و فرار سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در هفته دوم دی ماه تراز ۵ همتی را تنها یک روز تجربه کرده بود در انتهای هفته به سطح ۴ همتی رسیده بود؛ در چهار روز ابتدایی هفته قبل در سطح ۴ همتی باقی ماند اما روز چهارشنبه به کانال ۵ همتی صعود کرد. در هفته گذشته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با ۳.۵ درصد افزایش به نسبت هفته قبل تا سطح ۴ هزار و ۸۴۸ میلیارد تومانی بالا آمد.

برآیند جریان پول حقیقی در هفته چهارم آذر ماه منفی ۶۵۲ میلیارد تومان بود و هفته اول دی به منفی هزار و ۲۴۲ میلیارد تومان رسید و در هفته دوم دی خالص تغییرات مالکیت حقیقی تا منفی ۸۷۸ میلیارد تومان کاهش داشت. در هفته قبل بار دیگر خروج جریان پول حقیقی اتفاق افتاد اما از شدت کمتری برخوردار بود و شاهد خروج ۴۲۲ میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته دوم دی دو میلیون و ۱۵۵ هزار و ۲۸۳ واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته قبل تا سطح ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار و ۹۶۱ واحدی افزایش داشت و بازدهی مثبت ۷۳ صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز که در هفته دوم دی ماه بازدهی بهتری نسبت به شاخص کل داشت؛ در هفته قبل نیز بیشتر از شاخص کل رشد کرد و ۸۵ صدم درصد افزایش تراز یافت.

 
 

 

ارزش صف‌های خرید سهام در هفته دوم دی ماه در مدار ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان نوسان داشت. نوسان ارزش صف‌های فروش سهام در هفته قبل کمتر از صف‌های خرید سهام بود. روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام کاهش ۳ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۶۶ درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به ۴۳ میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا ۱۹۴ میلیارد تومان کاهش یافت. این سطح از ارزش صف‌های فروش آخرین بار در روز ۲۸ فروردین ماه امسال تجربه شده بود.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۳.۷ میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا ۲۶ میلیون تومان افزایش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش قابل توجهی داشت و از ۲۵.۴ میلیون تومان روز سه‌شنبه به ۲۴.۴ میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش به سمت خریداران حقیقی سنگینی می‌کند.

 

پیش بینی بورس شنبه

بورس تهران هفته چهارم دی‌ماه را با سطح مقاومتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار  واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی ۷۷۰ هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته گذشته شاهد رکود معاملاتی و تغییر روند معاملات در روز چهارشنبه بود. افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی در خاورمیانه یکی از اصلی‌ترین عامل‌های از دست رفتن سطح حمایتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شاخص کل و افت ارزش معاملات در هفته‌های اخیر بود. رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار کاهش ظرفیت تولیدات پتروشیمی‌ها با محدودیت‌های گاز خوراک را می‌توان اصلی‌ترین سیگنال‌های منفی هفته پیش‌رو برآورد کرد. با این اوصاف ورود جریان پول حقیقی به بازار سهام و صنایع بورسی از جمله صنعت خودرو و ساخت قطعات در کنار افت ارزش صف‌های فروش نشان از تغییر انتظارات فعالان بازار سهام دارد اما همچنان ریسک سیاسی اصلی‌ترین تحدید برای بازار سهام به شمار می‌رود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۵ تا ۸ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز مثبت پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام احتمالاً افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال رشد اندکی وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۴ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۱ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطپایگاه خبری بانکداری نوین در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید