امروز: دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | برابر با: الإثنين 13 ذو القعدة 1445 | 2024-05-20
کد خبر: 68797 |
تاریخ انتشار : ۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷ |
ارسال به دوستان
پ

بانکداری نوین – بورس تهران در روز انتهایی معاملات هفته دوم بهمن ماه با کاهش تراز اندک شاخص کل تا سطح ۲ میلیون و ۱۰۷ هزار واحدی مواجه شد. در آخرین روز معاملاتی هفته قبل ارزش معاملات خرد به مرکز کانال ۴ همتی بازگشت و بار دیگر شاهد ورود جریان پول حقیقی به صندوق‌های درآمدثابت بودیم.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری نوین ، بازار سهام در روند روز معاملاتی گذشته شاهد افت تراز شاخص کل هم‌وزن و ریزش تراز شاخص کل بود. کاهش تراز اندک شاخص‌ کل و هم‌وزن بورس تهران در معاملات روز چهار‌شنبه پس از ریزش تراز شدید هفته اول بهمن به ثبت رسید. بازار سهام در آخرین روز معاملاتی هفته قبل شاهد ریزش ۸.۳ درصدی ارزش معاملات خرد تا سطح ۴ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان بود. در این روز خروج جریان پول حقیقی برای سومین روز معاملاتی پی در پی تداوم داشت اما از شدت آن به نسبت روز سه‌شنبه کاسته شد.

روز چهارشنبه، شاخص‌های سهامی فرابورس ایران عملکرد مشابه نسبت به شاخص‌های اصلی بازار بورس را به ثبت رساندند اما نوسانات شدید‌تری را تجربه کردند. شکاف بازدهی شاخص کل و هم‌وزن در بازار بورس تهران ۹ صدم درصد بود و افت تراز بیشتر شاخص هم‌وزن را نشان می‌داد؛ درحالی که این معیار برای فرابورس ایران با ۳ صدم درصد بیانگر عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل بود. کمترین بازدهی را در میان شاخص‌های اصلی فرابورس، شاخص بازار دوم فرابورس با ۳۳ صدم درصد ریزش به ثبت رساند و بیشترین بازدهی نیز به شاخص بازار اول فرابورس با ۱۳ صدم درصد افت تراز تعلق گرفت.

 

در بین شاخص صنایع نیز صنعت انبوه‌سازی با ۱۲.۳ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت هتل و رستوران با ۷.۶ میلیارد تومان و صنعت عرضه برق، گاز و بخار با ۶.۴ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ۶۸.۳ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت فلزات اساسی با ۳۸.۶ میلیارد تومان و صنعت سرمایه‌گذاری‌ها با ۲۸ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر

بورس تهران در روز ابتدای هفته گذشته شاهد خروج ۹۷ میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام و فرار ۵۵۷ میلیارد تومانی سرمایه حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در انتهای هفته اول بهمن تراز ۳ همتی را تجربه کرده بود؛ در روز ابتدایی هفته اخیر وارد سطح ۴ همتی شد و روز چهارشنبه نیز همچنان در کانال ۴ همتی باقی ماند. در هفته گذشته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با ۶.۴۳ درصد کاهش به نسبت هفته اول بهمن تا سطح ۴ هزار و ۷۵۹ میلیارد تومانی پایین آمد.

021112

 
 

 

برآیند جریان پول حقیقی در هفته اول دی ماه منفی هزار و ۲۴۲ میلیارد تومان بود و هفته دوم دی به منفی ۸۷۸ میلیارد تومان رسید و در هفته سوم دی خالص تغییرات مالکیت حقیقی تا منفی ۴۲۲ میلیارد تومان کاهش داشت. در هفته آخر دی ماه بار دیگر خروج جریان پول حقیقی اتفاق افتاد و از شدت بیشتری برخوردار بود و شاهد خروج ۸۴۸ میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. در اولین هفته بهمن شدت خروج جریان پول حقیقی به سطح ۳ هزار و ۹۴ میلیارد تومان رسید که ۲۶۵ درصد به نسبت هفته انتهایی دی ماه افزایش داشت. در هفته گذشته نیز بازار سهام با خروج هزار و ۱۱۶ میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته اول بهمن دو میلیون و ۱۲۳ هزار و ۴۶۴ واحد بسته شد و در روز انتهایی هفته اخیر تا سطح ۲ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۳۰۳ واحدی کاهش داشت و بازدهی منفی ۷۶ صدم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز که در هفته اول بهمن ماه ریزش بیشتری نسبت به شاخص کل داشت؛ در هفته دوم بهمن ماه عملکردی بهتر داشت و ۶۵ صدم درصد افزایش تراز یافت.

ارزش صف‌های خرید سهام که در هفته دوم و سوم دی ماه در مدار ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان نوسان داشت و در هفته اول بهمن ریزش کرده بود؛ در هفته قبل بار دیگر وارد کانال ۳۰۰ میلیارد تومانی شد. نوسان ارزش صف‌های فروش سهام در هفته چهارم دی و هفته اول بهمن قابل توجه بود و حتی تا سطح ۹۰۰ میلیارد تومانی رشد داشت اما در هفته دوم بهمن ماه کاهشی بود. روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید سهام افزایش ۵۲ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۴۵ درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های فروش به ۱۲۲ میلیارد تومان نزول کرد و ارزش صف‌های خرید تا ۳۲۷ میلیارد تومان افزایش یافت.

 

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۴.۲ میلیون تومان روز سه‌‌شنبه تا ۲۴.۱ میلیون تومان کاهش داشت. سرانه فروش هر کد حقیقی نیز افزایش داشت و از ۲۴.۹ میلیون تومان روز سه‌شنبه به ۲۵.۶ میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه خرید و فروش همچنان به سمت فروشندگان حقیقی سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس شنبه

افزایش تنش‌های سیاسی و نظامی در خاورمیانه یکی از اصلی‌ترین عامل‌های از دست رفتن سطح حمایتی ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی شاخص کل و افت ارزش معاملات در هفته‌های اخیر بود. رشد ریسک سیاسی بازار سهام در کنار کاهش ظرفیت تولیدات پتروشیمی‌ها با محدودیت‌های گاز خوراک و افزایش نرخ ارز و طلا در بازار آزاد را می‌توان اصلی‌ترین سیگنال‌های منفی هفته پیش‌رو برآورد کرد که دست‌اندازی قدرتمند برای شاخص‌های سهامی بشمار می‌رود. بورس تهران هفته سوم بهمن ماه را با سطح حمایتی ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی شاخص کل و سطح مقاومتی ۷۵۰ هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. بورس تهران در هفته گذشته شاهد چرخش روند بازار به سمت رکود معاملاتی بود.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۳ تا ۵ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با کاهش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت اندک شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد ضعیف‌تر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و ورود پول حقیقی به صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام احتمالاً کاهش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۴ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۵ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً رشد تراز کمتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس افزایش یابد.

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطپایگاه خبری بانکداری نوین در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید